10 receptov, ktoré vám pomôžu prekonať podovolenkový syndróm

Posted on

Cítite sa v posledných dňoch unavení? Málo motivovaní? A smutní? Je možné, že trpíte podovolenkovým syndrómom. Nie je to vtip a nehovoríme o tom len aby sme vyplnili riadky blogu. Existuje a ovplyvňuje viac osôb ako si myslíte. Prejavuje sa po návrate z dovolenky. Aj stravovanie vám môže pomôcť v boji s týmto syndrómom, preto sme pripravili týchto 10 receptov, ktoré vám dodajú potrebnú energiu.

Potraviny s tryptofánom

Tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá uvoľňuje sérotonín. Ten sa považuje za prírodné antidepresívum, ktorý uvoľňuje, zvyšuje koncentráciu, znižuje úzkosť a insomniu. Ak konzumujete potraviny bohaté na tryptofán, váš deň bude hneď pestrejší a veselší. Najlepšie na tom je, že existuje mnoho potravín bohatých na tryptofán: čokoláda, suché plody, špargľa, mrkva, baklažán, paradajky, banán, avokádo, hrozno, mango, vajíčka alebo ryby. Ponúkame vám tri recepty bohaté na tryptofán:

Nesmie vám chýbať magnézium

Nedostatok magnézia môže ovplyvniť náladu a spôsobiť insomniu, úpadok a stres. Je dôležité začleniť potraviny ako špenát alebo kešu orechy, ktoré sú bohaté na magnézium. Poznačte si nasledujúce recepty:

Prekvapujúce „červené zlato“

Vedeli ste, že šafrán má mnoho zdraviu prospešných vlastností? Už v antike sa používal ako liečivá bylina. Je dobré antidepresívum, obsahuje vitamíny C, B, B1, B2, B3, B6 a B9 a mnoho minerálov. Je logické, že patrí medzi najdrahšie korenia. Existujú dokonca kapsuly šafránového kvetu na liečenie duševného nepokoja. Ak chcete využiť benefity šafránu v kuchyni, vyskúšajte tieto recepty:

Energia pre mozog

A kde načerpať energiu? Z glukózy. Ovocie, zelenina a sacharidy ako ryža nemôžu v jedálničku chýbať.  Tiež existuje aminokyselina – glutamín, ktorý pomáha, aby sa energia dostala aj do hlavy a môžete ho  nájsť v sóji a strukovinách ako fazuľa. Ponúkame zopár tipov:

Nie je nič, čo by dobré jedlo nevyriešilo. 🙂 A k tomu skvelý spoločník a podovolenkový syndróm je zažehnaný