Aké druhy quinoy existujú?

Posted on

Quinoa sa v priebehu niekoľkých rokov zmenila na superpotravinu, o ktorej hovorí celý svet. Určite ste ju už aj vy zaradili do svojho jedálnička. Chcete vedieť, koľko druhov existuje a aké sú rozdiely medzi nimi? Prečítajte si nasledujúci článok, ktorý vám prezradí nielen počet, ale aj benefity jednotlivých druhov quinoy.

 

Vďaka farbe rozoznáte druhy quinoy

Vieme, že quinoa je typ semienka, ktorý sa podobá na obilninu a obsahuje mnoho živín. Všetky odrody pochádzajú z toho istého typu rastliny a majú zdraviu prospešné vlastnosti. Sú bezgluténové, bohaté na vlákninu, minerály, zdravé tuky a rastlinné bielkoviny. Tieto bielkoviny sú vysokej kvality, obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny.

V čom sa teda líšia jednotlivé druhy quinoy? Majú osobitné vlastnosti?

 

Biela quinoa – túto už poznáte

Biela quinoa je najznámejším druhom. Ak si ju v skutočnosti dobre prezriete, v surovom stave nie je úplne biela. Je niekde medzi krémovou a zlatou farbou, aj keď po uvarení je prakticky bledá a bez farby, pripomínajúca ryžu alebo kuskus. Patrí medzi najrozšírenejšie druhy na svete, pretože sa hodí na prípravu akéhokoľvek receptu. Môžete ju pridať do polievok, šalátov, omáčok, smažených jedál alebo dezertov.

 

Červená quinoa – ideálna pre športovcov

Názov je odvodený z jej výraznej červenej farby, vďaka ktorej vynikne na každom tanieri. Červená quinoa sa varí rovnakým spôsobom ako biela – 10 minút sa varí a 5 minút ju necháte dôjsť. Okrem vyššie spomínaných zdraviu prospešných vlastností červená quinoa je obzvlášť bohatá na kyselinu listovú a obsahuje o niečo viac vlákniny a sacharidov. Vďaka týmto vlastnostiam je zaujímavou alternatívou pre športovcov. Má zemitejšiu chuť a stabilnejšiu a chrumkavejšiu textúru.

 

Čierna quinoa – textúra na tanieri

Čiernu quinou spoznáte podľa intenzívnej čiernej farbe. Ak hľadáte výraznejšiu textúru na tanieri, čierna quinoa je ideálna. Je chrumkavejšia ako ostatné druhy quinoy. Je bohatšia na lítium – esenciálny minerál, ktorý pomáha regulovať nervový systém.

 

Celozrnná quinoa – extra obsah vlákniny

Celozrnná quinoa patrí medzi posledné druhy quinoy. Ide o typ bielej quinoy, ktorej farba je o niečo tmavšia a obsahuje viac vlákniny. Je výborná pre tých, ktorí sa o seba starajú o niečo viac, keďže ako viete, vláknina nie je len nevyhnutnou súčasťou v stravovaní, ale aj zasýti.

 

Ako začleniť jednotlivé druhy quinoy do jedálnička?

Keď už poznáte všetky druhy quinoy, kladiete si otázku: Ako zaradiť do jedálnička každý druh? Odpoveď je veľmi jednoduchá: ako chcete! V kuchyni hrá quinoa podobnú rolu ako ryža, takže jej použitie je rôznorodé. Všetko záleží od chute a jedla, ktoré chcete pripraviť. Máte možnosť vyhrať sa s textúrou, chuťou a farbou. Ktorou quinou začnete? A akú kombináciu pripravíte?