Ako skladovať ryžu

Posted on

V takmer každej domácnosti sa v špajzy nachádza aspoň jedno balenie ryže. Ryža je veľmi dobrou surovinou na skladovanie v surovej a varenej forme, a preto sa stala základnou zložkou jedál. Dopúšťame sa však niekoľkých chýb, ktorými ryžu kazíme. Ako správne skladovať ryžu? Ako dlho vydrží vo varenej forme? Pozorne čítajte a vyhnete sa zbytočnému vyhadzovaniu.

Ako sa ryža spracováva v továrňach:

Ryža je obilnina, ktorá sa pestuje na poliach a prechádza 3 fázami. Na poliach roľníci nachystajú pôdu a vysejú semená ryže. Vyrastené sadenice zozbierajú a premiestnia do špeciálnych záhonov, kde sa dopestuje finálna forma ryže vhodnej na konzumáciu. Ryža ako aj iné prírodné potraviny, sú citlivé na vonkajšie faktory, preto sa v továrňach musí zabezpečiť maximálna čistota a suché prostredie. Zrná ryže sa umyjú od zvyškov zeme, vysušia a odlúpia. Nakoniec ich podrobia čisto prírodnému deratizačnému procesu a zabalia do 100% recyklačného papierového balenia, ktoré zabezpečuje neustálu reguláciu vlhkosti.

Ako skladovať ryžu v domácnosti:

Hoci sa surová ryža môže skladovať mesiace až roky bez toho, aby sa pokazila, aj vy musíte prispieť k správnemu skladovaniu. Našli ste už v špajzy chrobáky, alebo ste museli vyhodiť zvyšky z chutného receptu? Riaďte sa týmito radami a ryžu si budete môcť zakaždým vychutnať.

Ako skladovať surovú ryžu:

Surová ryža vydrží až 18 mesiacov bez straty na kvalite, niektoré druhy dokonca 24 mesiacov. Prečo sa teda niekedy objavia chrobáky? Tieto chrobáky, nazývané nosatce, vyžierajú potraviny zväčša skladované v špajzy ako cereálie, múku a usadzujú sa aj v ryži. Vyskytujú sa najmä v lete kvôli teplu a vlhkosti. Pri ich výskyte musíte napadnuté potraviny vyhodiť, vyprázdniť a dôkladne vyčistiť celú špajzu a naniesť prípravok proti hmyzu.
Ich výskytu sa vyhnete čistou a usporiadanou špajzou, skladovaním potravín v hermetických plastových alebo sklenených nádobách. Ryžu najlepšie skladujte na suchom a čistom mieste bez priameho slnečného žiarenia. Môžete skladovať aj v chladničke v hermeticky uzatvárateľných nádobách počas najhorúcejších letných dní.

Dajte jedlám druhú šancu vďaka ryži:

Pripravili ste porciu mäsa alebo prívarku naviac a neviete, čo s tým? Nevyhadzujte, ale dajte im druhú šancu s originálnymi receptami s ryžou. Fazuľový prívarok s ryžou, mleté mäso s ryžou a iné. Ryža sa hodí takmer ku všetkému, a preto by nemala chýbať vo vašej špajzy. Pamätajte na naše rady a zaručujeme vám, že budete mať perfektne skladovanú ryžu.