História a zaujímavosti o ryži

Posted on

Každý deň je na pultoch v obchode alebo ju máme v našich komorách. Poďte spolu s nami nahliadnuť do histórie ryže, ktorá sa pestuje už tisícky rokov. Jej pôvod nie je však jasný. Niektorí historici tvrdia, že pochádza z juhovýchodu Ázie a iní hovoria, že je pôvodom z Afriky a neskôr ju priniesli do Ázie.

Pre mnohé kultúry je základnou surovinou. Tri štvrtiny obyvateľstva v niektorých krajinách používajú ryžu ako základ pokrmov. Prvá zmienka o pestovaní ryže pochádza z Thajska a Číny z rokov 5 000 a 4 500 pred Kristom. Neskôr sa rozšírila do ďalších ázijských krajín ako Kórea, Japonsko, Indonézia a Filipíny.

Divoká ryža bola typická v Indii, ale po XV. storočí pred Kristom sa stala základnou surovinou na pestovanie. Rozšírila sa až do osád v údolí rieky Gangy.

Kedy sa ryža rozšírila do Európy? V roku 800 pred Kristom sa objavila nielen v Európe, ale aj na Východe a v roku 700 po Kristovi sa nakoniec dostala aj do Španielska. Po dlhšej dobe sa v XV. storočí rozšírila do Talianska, Francúzska a na ďalšie kontinenty.

Chronologický prehľad či časový sled rokov, kedy niektoré kultúry nepoznali ryžu môžeme načrtnúť vďaka historickým knihám. V Biblii nenájdeme žiadnu zmienku o ryži. Predpokladáme, že v danom období sa ryža ešte nedostala na Stredný Východ.

Vedeli ste, že…

  • obilniny môžu mať vplyv na demografický vývoj? Rozšírenie ryže na juhu a v centre Číny spôsobilo zvýšenie počtu obyvateľstva, ktoré sa zdvojnásobilo počas X. a XI. storočia. Začal sa skorý zber ryže a výroba prebytočných potravín.
  • papier, ktorý sa objavil v Číne v roku 200 pred Kristom nebol určený na písanie, ale na balenie ryže a hygienu?
  • recept ryže s mandľovým mliekom patrí medzi prvé recepty z ryže?
  • ryža v niektorých kultúrach nahrádza chlieb a je prítomná pri každom chode jedla ako príloha?
  • ryža v Číne má ten istý všeobecný význam ako potrava?