Kto je foodie? 7 gastro slov, ktoré musíte vedieť

Posted on

Ak ste sa ešte nestretli so slovom foodie, tak je tento článok pre vás. Pre tých, ktorí aspoň tušia, máme pripravených ďalších 7 gastro slovíčok, ktorých význam vám prezradíme.

Určite ste ich už vzhliadli v reklame, možno v reštaurácii, alebo takmer určite na sociálnych sieťach. A cítili sa trápne, že presne neviete, čo znamenajú. Aby ste boli „trendy“, dobre si zapamätajte týchto 8 slov s anglosaskou príchuťou.

Foodie

Tento anglický výraz opisuje osobu, ktorá má vášeň pre jedlo a vo svojom voľnom čase si užíva potešenie z delikátnych chutí rôznych pokrmov. Samozrejme, že si nezabudne z tohto jedlého umeleckého diela urobiť oku lahodiacu fotografiu a „zavesiť“ na sociálne siete. Určite ste už natrafili na ĺudí, ktorí si fotia práve uvarené jedlo alebo objednané v reštaurácii. Tak už viete, že ste videli osobu prezývanú foodie.

Street food

Jedlo podávané na ulici alebo jednoducho pouličné jedlo je názov gastronomického boomu, ktorý sa v posledných rokoch rozmáha v mestách po celom svete. Ide o rýchle a kvalitne pripravené jedlo, vytvorené z ekologických a sezónnych suroví, s výrazným moderným a sviežim štýlom.

Food trucks

So street foodom úzko súvisia aj food trucks, čiže pouliční predajcovia rýchleho a kvalitného občerstvenia v dodávkach. Reagujú tak na nové stravovacie návyky ľudí, ktorí očakávajú rýchlosť, zaujímavosť a gastronomické zážitky s novými chuťami.

#Foodporn

Jedlo, zvyčajne vysoko kalorické, môže vraj slúžiť aj ako náhrada za sex. Dôkazom je úspech tohto hashtagu na Instagrame (existuje už viac ako 128 miliónov fotografií s týmto hashtagom). Jasným príkladom #Foodporn môže byť aj tento ryžový puding s mliekom a nugátovým krémom. Ak ho nahráte s týmto hashtagom na Instagram, určite neskončíte bez srdiečka.

Brunch

Pôjdeme na brunch? Určite ste už počuli o módnej vlne mnohých reštaurácii, ktoré ponúkajú výborné brunch menu. Čo to je? Ide väčšinou o typicky anglosaské jedlá. Je to niečo medzi raňajkami a obedom, preto sa podáva medzi 11 až 12 hodinou dopoludnia počas víkendov. Brunch zvyčajne zahŕňa sladké aj slané pokrmy, ktoré zasýtia tak, že na obed už ani nepomyslíte.

Smoothie

Možno už poznáte smoothie ako hustú šťavu z čerstvého rozmixovaného ovocia. Ak si chcete vytvoriť domáce zdravé smoothies a zároveň byť „cool“, nezabudnite vložiť do mixéra aspoň jeden mrazený element, napríklad mrazené ovocie alebo mrazený jogurt.

Superfoods

Nemajú plášť ani nelietajú, ale majú „supersilu“. Superpotraviny sú potraviny s vysokým obsahom živín a vlastnosťami, ktoré prinášajú výhody pre naše zdravie. Vďaka SOS už poznáte quinou, z ktorej si môžete pripraviť napríklad quinoa burger. Patria sem tiež chia semienka. Začať konzumovať tieto potraviny je oveľa jednoduchšie, ako si myslíte. Budete prekvapení, že po chvíli sa stanú súčasťou vášho každodenného života.

Veggie

Časy, keď všetko zdravé v obchodoch bolo „light“ sú preč. Prejdite na zelenú. Veggie ľudia sú priaznivci zdravého životného štýlu, ktorí sa riadia hlavne vegetariánstvom alebo vegánstvom.

Snáď sa po prečítaní týchto výrazov už nebudete tváriť začudovane. Uvoľnite preto svoju vášeň pre varenie a pripravte si recepty ako napríklad quinou s krevetami alebo špenátový šalát s quinoou. Nezabudnite ich zdieľať na sociálnych sieťach a pripojiť sa tak ku komunite #foodies.